Biały pyłek sypiący się z głowy podczas zakładania ubrań, rozczesywania włosów czy intensywnego ruchu kojarzy się z niezachowaniem odpowiedniego poziomu higieny, jednak przyczyny łupieżu mogą być bardziej złożone.
Skąd się bierze łupież?
W trychologii wyróżnia się kilka rodzajów łupieżu:
- suchy,
- tłusty,
- pstry,
- rumieniowy.
Schorzenie to polega na nadmiernym złuszczaniu martwego naskórka, który widoczny jest na skórze głowy, a często również na ubraniach, zwłaszcza w okolicach ramion. Najczęstszą przyczyną łupieżu są grzyby z gatunku Malassezia, które naturalnie występują na skórze głowy. Nadmierny wzrost ich populacji, uwarunkowany różnymi czynnikami, powoduje łupież. Objawy mogą nasilać się w okresie zwiększonej ekspozycji na stres i stosowania diety ubogiej w składniki odżywcze. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne, predysponujące do łupieżu. Czasami pojawia się on wskutek niewłaściwej pielęgnacji włosów i skóry głowy, szczególnie niedokładnego jej mycia.
Jak się pozbyć łupieżu?
Łupież to problematyczne schorzenie, które w pierwszej kolejności należy zdiagnozować. Istotne jest rozpoznanie przyczyny problemu oraz rodzaju łupieżu, z którym boryka się pacjent. W tym celu warto udać się do trychologa, który za pomocą specjalistycznego urządzenia zbada skórę głowy. Pomocne jest także badanie mykologiczne, pozwalające ocenić, czy doszło do rozrostu populacji grzybów Malassezia. Leczenie łupieżu zależy od jego przyczyny i rodzaju. Pacjent musi zadbać o prawidłową higienę skóry głowy, a także unikać środków do stylizacji włosów. Trycholog może zalecić stosowanie konkretnych preparatów leczniczych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym.
Co zrobić, aby łupież nie wrócił?
Łupież ma charakter nawrotowy, dlatego nawet po zakończonej z sukcesem kuracji problem może pojawić się ponownie za jakiś czas. Aby do tego nie doszło, należy:
- dbać o higienę skóry głowy,
- unikać stresu,
- stosować dietę bogatą w składniki odżywcze, a zwłaszcza żelazo, witaminy z grupy B i cynk,
- unikać czynników, które mogą nasilać łupież (na przykład promieniowania UV).
Regularne wizyty w gabinecie trychologicznym pozwolą wykryć problem na wczesnym etapie, dzięki czemu nie będzie on tak uciążliwy dla pacjenta. Specjalista raz na 2-3 miesiące wykona peeling trychologiczny, który oczyszcza skórę głowy z resztek kosmetyków, nadmiaru sebum czy martwego naskórka. Jeśli łupież występuje wraz z inną chorobą, konieczne jest jej prawidłowe leczenie. W tym celu trycholog może zlecić pacjentowi wizytę na przykład u dermatologa lub endokrynologa.